07-02-2020

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)nin kuruluş amaçları doğrultusunda yürütülen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (TÜBA-GEBİP) kapsamında, üstün başarılı genç bilim insanlarını ödüllendirmek, araştırmalarında ve kendi araştırma gruplarını geliştirmede desteklemek ve ülkemizdeki genç bilim insanlarının Türkiye kaynaklı bilimsel çalışmalarını özendirmek amaçlanmıştır. TÜBA-GEBİP kapsamında, stratejik ve ulusal öncelikli olan “Antarktika Bilimsel Araştırma ve Bilim Üssü Projesi” kapsamında bilimsel araştırma, proje ve çalışmaları olan üstün başarılı genç bilim insanları desteklenebilecektir.

TÜBA Bilimsel Telif Eserleri Ödüllendirme Programı (TÜBA-TESEP) ile üniversitelere yönelik nitelikli Türkçe telif eserlerin yazılmasının teşviki amaçlanmıştır. Ayrıca her yıl Sosyal Bilimler alanında bir esere de “TESEP Halil İnalcık Özel Ödülü” verilmektedir. Bu seneden itibaren TÜBA Şeref Üyemiz merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin adına “TESEP Fuat Sezgin Özel Ödülü” verilmeye başlanacaktır. “Bilim Tarihi” alanındaki eserler “TESEP Fuat Sezgin Özel Ödülü” kapsamında değerlendirilecektir.

2020 yılı TÜBA-GEBİP ve TÜBA-TESEP ödül başvuruları başlamıştır. Son başvuru tarihi 16 Mart 2020 Pazartesi’dir.

TÜBA-GEBİP ve TÜBA-TESEP 2020 yılı başvurularına ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvuru formları TÜBA ağ sayfasından (www.tuba.gov.tr) sağlanabilmektedir.

Font Boyutunu Değiştir
Kontrast