13-01-2021

Bilindiği üzere, UNESCO’nun Doğa Bilimleri Sektöründeki iyi uygulama örneklerinden biri UNESCO ve L’OREAL Vakfı arasındaki işbirliğiyle oluşturulan ve genç bilim kadınlarını destekleyerek, UNESCO’nun küresel önceliklerinden toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda da katkı sağlayan burs programıdır. UNESCO ve L’OREAL ortaklığında uluslararası “For Women In Science” programının bir uzantısı olan “Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları” ulusal programı. 2003 yılından itibaren Türkiye’de başarıyla yürütülmektedir. Millî Komisyonumuz ve L’OREAL Türkiye işbirliğiyle ülkemizdeki bilim kadınlarının bilimsel çalışmalara teşvik edilmesi maksadıyla 2021 yılında da burs verilecektir.

Burs kapsamında Yaşam ve Çevre Bilimleri (Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Moleküler Genetik, Biyokimya, Biyofizik, Bİyoteknoloji, Ekoloji, Farmakoloji. Fizyoloji, Sağlık Enformatiği dâhil Biyoinformatik, Nörobiyoloji, Biyoloji’de Biyomedikal ve Yapay Zekâ araştırmaları) ve Fiziki Bilimler (Temel Bilimler (yaşam bilimleri hariç) ve Mühendislik, Taneli Malzemeler, Polimerler, Camlar ve Seramikler, Kompozitler, Biyomalzemeler, Nanomalzemeler, Özel Tasarlanmış Yüzeyler, Fotonik Kristaller, Yoğun Madde Fiziği ve İstatistiksel Fizik) alanlarında araştırma yapmakta olan, burs başvurularına ilişkin ilan yılının 31 Aralık günü 2020 itibariyle 40 yaşından gün almamış olan ikişer genç kadın araştırmacı bu program çerçevesinde 120.000 Türk Lirası değerinde birer yıllık burs ile desteklenecektir.

Son başvuru tarihi 20 Şubat 2021 olan L’OREAL-UNESCO Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları başvuruları www.forwomeninscience.com adresinden online yapılmakta olup, başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi ilgili linkte sunulmaktadır. Burs hakkında bilgiye http://www.unesco.org.tr web sitesinden de erişilmesi mümkündür.

Font Boyutunu Değiştir
Kontrast